Zacznij budować karierę już na studiach

W życiu każdego studenta przychodzi taki dzień, kiedy po obronie swojej pracy dyplomowej wychodzi z uczelni po raz ostatni. Właśnie w tym momencie dla wielu z nich zaczyna się „prawdziwe” życie, czyli moment szukania pracy. Dyplom niestety zazwyczaj jest niewystarczającym atutem dla pracodawcy. Co można zrobić, by po zakończeniu studiów łatwiej znaleźć pracę? Jest na to kilka sposobów.

kariera1
ZAINWESTUJ W CV – to podstawa!
Jako Doradca Kariery codziennie widzę setki złych dokumentów. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego musisz zaprezentować inne swoje atuty. Przede wszystkim zastanów się ZA CO pracodawca ma Ci zapłacić? To podstawowa informacja, której szuka się w dokumencie aplikacyjnym – jak możesz się przydać w danej firmie. Pomyśl w czym jesteś najlepszy, czego nauczyłeś się na studiach, jak pomożesz pracodawcy w osiąganiu jego celów? Zadbaj o odpowiednie zdjęcie, dane kontaktowe, ciekawy szablon. Tylko nie przesadź, forma jest tylko uzupełnieniem treści.
NIE BĄDŹ BIERNY! BYWAJ!
Networking to zdobywanie, budowanie i utrzymywanie relacji. Chodź na warsztaty, targi, dni kariery czy szkolenia, na których możesz poznać swoich potencjalnych pracodawców. Proś o wizytówki, dawaj też swoje nowo poznanym osobom, zaproś je do swojej sieci kontaktów na Linkedin.com. Nigdy nie wiesz kto kogo zna i jakie drzwi może przed Tobą otworzyć. Dbaj o to, by raz na jakiś czas powymieniać myśli z headhunterami oraz poznanymi osobami, by nie stać się dla nich „zimnym leadem”. Pomagaj w organizacji ciekawych wydarzeń- zdobędziesz nowe kompetencje, porozmawiasz z prelegentami, zaoszczędzisz na biletach. To, na co również warto zwrócić uwagę, to wykładowcy i inne osoby z roku. Każdy z nich może w przyszłości mieć dla Ciebie ciekawą propozycję, o ile będą wiedzieć, jak Ci pomóc. Mów o swoich aspiracjach, planach i marzeniach, pozwól „zakotwiczyć się” w głowach Twoich znajomych. Niech wiedzą, że Andrzej chce zostać inżynierem, a Kasia marzy o pracy w banku. Dzięki temu łatwiej im będzie zapamiętać, że informacja o ewentualnym wakacie w danym miejscu powinna trafić do Ciebie.
DBAJ O SWÓJ WIZERUNEK!
Przejrzyj natychmiast, co mówi o Tobie wujek Google. Większość rekruterów, których znam, sprawdza kandydatów w Internecie. Sprawdź, co mówi Twój profil na portalach społecznościowych, usuń lub zablokuj zdjęcia z szalonych imprez, kontroluj oznaczanie Cię na zdjęciach, zamiast „szlachta nie pracuje” zostaw puste pole w dziale „pracuję”. Sprawdzaj, co widzi każdy użytkownik, a co mogą zobaczyć tylko Twoi znajomi. Przecież wiesz, co mówią o pierwszym wrażeniu, prawda? Czy to, co piszą o Tobie nadaje się na wizytówkę?
ZDOBĄDŹ TYLE DOŚWIADCZENIA ILE SIĘ DA!
Masz wakacje? Odpocznij, naładuj akumulatory, a potem szukaj okazji do zdobycia doświadczenia. Praktyki i staże są dobrym pomysłem, o ile wykorzystasz je mądrze. Największym błędem jest czekanie, aż ktoś powie Ci co masz robić. Nikt nie zrobi niczego za Ciebie – każą Ci kserować? Powiedz, że chcesz nauczyć się czegoś więcej. Wychodź z inicjatywą i staraj się poznać tyle szczegółów, ile tylko możesz. Zapisz się do koła naukowego lub stowarzyszenia, działaj w wolontariacie. Jednym słowem udzielaj się, rozwijaj nie tylko kompetencje twarde, ale również miękkie, zbieraj sukcesy i nowe kompetencje, które później wpiszesz w CV.

kariera2

SPOTKAJ SIĘ Z DORADCĄ
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie na swój temat. Warto je zweryfikować, sprawdzić, czy nasze plany mają szansę na realizację. Poza tym doradca doskonale wie, że rynek pracy jak każdy inny ma swoje uwarunkowania i mechanizmy. Spotkanie z nim może otworzyć Ci na nie oczy i pomóc je zrozumieć. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i nie popełnisz błędów 80% kandydatów.
Życzę powodzenia! Pamiętaj – im szybciej zaczniesz zarządzać i planować swoją karierę, tym łatwiej będzie nią kierować i kreować. Po więcej informacji na ten temat zapraszam na mój blog Trening Kariery.

 

Autor: Kamila Czarnomska

Powiązane posty

Dodaj komentarz