Z krainy Hipotecji: Brzytwa Ockhama

W odległej krainie zwanej Hipotecją, po wielu latach mozolnej pracy nad nową technologią, grupa wybitnych naukowców w końcu stworzyła nowe dzieło. Mianowicie „Wynalazek1”. Po dokładnym przebadaniu tegoż wynalazku, naukowcy doszli do wniosku, że wynalazek ten posiada zbiór cech. Mianowicie była to skrzynka z bębnem napędzanym energią nieznanego pochodzenia i obracającym się wokół własnej osi, zawieszonym po środku skrzynki.

Wynalazek1

Wynalazek1

Po badaniach nad skrzynką, naukowcy doszli do wniosku, że owa skrzynka po doprowadzeniu do niej wody i środków czyszczących doskonale nadaje się do czyszczenia odzieży. Jednakże podczas badań, naukowcy dowiedzieli się również, że Wynalazek1 nie nadaje się między innymi do: suszenia kotów, gotowania zupy pomidorowej, zabawiania dzieci i do przeliczania logiki predykatów drugiego rzędu.

Jako, że naukowcy ci byli dobrymi ludźmi, postanowili się podzielić swoim wynalazkiem z innymi mieszkańcami Hipotecji. Jednakże natrafili na pewien, niby nic nie znaczący problem. Mianowicie głowili się nad sporządzeniem instrukcji obsługi nowego dzieła. Niestety mieszkańcy Hipotecji nie mieli nigdy styczności z tak zaawansowaną technologią. Z tego też powodu, naukowcy postanowili sporządzić instrukcję obsługi pralki.

By zminimalizować możliwość nieodpowiedniego wykorzystania najnowocześniejszej maszyny czyszczącej – i w skutku  zrobienie sobie krzywdy przez jej użytkowników – naukowcy zaczęli sporządzać listę zaleceń.

  1. Nie suszyć kotów
  2. Nie gotować zup pomidorowych
  3. Nie wkładać dzieci
  4. Przeliczać logikę predykatów drugiego rzędu można, ale i tak do niczego to nie doprowadzi.
  5. I tak dalej i tak dalej.

Jeden z naukowców zauważył, że można takie zalecenia mnożyć potencjalnie w nieskończoność, co ostatecznie doprowadzi do tego, że Hipotecjanie będą czytać instrukcję obsługi, zamiast czyścić swoje ubrania w mniej czasochłonny sposób. Naukowiec ten zalecił, że zamiast wypisywać to, do czego to urządzenie nie służy, należy napisać to, do czego dokładnie służy. W tym przypadku chodzi o pranie odzieży.

Wilhelm Ockham

 

„Nie mnóżcie bytów!” parafrazując czternastowiecznego, angielskiego filozofia, Wilhelma Ockhama. Nie chodziło mu bynajmniej o nie rozmnażanie się. Ockham twierdził, że nie należy mnożyć nic nie wnoszących twierdzeń, czy hipotez, które pozornie mają wyjaśnić pewne zjawiska, a tak naprawdę powodują, że instrukcje obsługi urządzeń czyta się jak książki fabularne. Oczywiście prawdopodobnie nigdy nic nie mówił o instrukcjach obsługi, jednakże w czasach gdy żył, mianowicie pod koniec średniowiecza, nurt w filozofii zwany scholastyką specjalizował się w mnożeniu twierdzeń, które tylko komplikują, zdaniem Ockhama, zrozumienie przedmiotu badań. Stanowisko takie często nazywa się „Brzytwą Ockhama”.

Powiązane posty

Dodaj komentarz