Trójbój siłowy dyscypliną pozwalającą pokonać swoje największe słabości.

 

https://www.facebook.com/MeronkStudio/

W sobotę 8. grudnia sali gimnastycznej dawnego Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się bardzo ciekawe wydarzenie sportowe, czyi Trójbój Siłowy – Pomorska Liga Akademicka, organizowane przez Sekcję Trójboju Siłowego ASZ UG.

Justyna Labun: ,,Na siłowni trenuję już dwa lata, a do trójboju przygotowuję się od roku. Początkowo tylko chodziłam na siłownię, aby ukształtować swoją sylwetkę i z czasem okazało się, że kilogramy dokładane na sztangę sprawiają mi ogromną przyjemność i swego rodzaju satysfakcję i właśnie tak rozpoczęła się moja przygoda. Do działania motywuje mnie progres. Największą radość w tym wszystkim sprawia mi adrenalina, a gdy już się uda, to satysfakcja, że faktycznie jestem silną dziewczyną.’’

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest trójbój siłowy? Trójbój siłowy to dyscyplina sportu pośród sportów siłowych. Początki trójboju siłowego sięgają końca lat 50. kiedy to rozegrano Pierwsze Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. W 1972 roku powstała Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego, czyli w skrócie IPF. Dyscyplina ta jednak nie jest sportem olimpijskim. W Polsce trójbój reprezentuje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Dyscyplinami trójboju są: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg.

Paweł Zadrożny: ,,Do sekcji trójboju siłowego trafiłem lekko ponad rok temu. Wydaje mi się, że poza tym, że jest to trudne fizycznie to chyba jednak psychicznie wygląda to ciężej. Trzeba znaleźć siłę, aby w ogóle się przełamać, ale gdy to się uda to jest o wiele łatwiej osiągać sukcesy nie tylko sportowe. W najbliższym czasie chciałby spróbować swoich sił w wyższej kategorii, ale to chyba tylko dlatego, że lubię jeść i nie chcę się ograniczać.’’

               Przysiad ze sztangą jest jednym z ćwiczeń na rozwój siły i masy mięśni ud. Ćwiczenie to jest trudne, bowiem składa się z wielu istotnych elementów, bez których nie da się go poprawnie wykonać. Elementami tymi są: podejście pod spoczywającą na stojakach sztangę, odpowiednie jej uchwycenie i wpasowanie w miejsce, na którym będzie spoczywać przez cały czas trwania każdej serii, wykonanie kroku do tyłu i przyjęcie prawidłowej pozycji wyjściowej. Dzieje się już tak, że do przysiadów ćwiczący zakładają pas ciężarowy.

Wyciskanie leżąc zawodnik wykonuje w specjalnej koszulce oraz kostiumie. Po wyjściu na pomost zawodnik kładzie się na ławce i przyjmuje wygodną pozycję. Potem chwyta sztangę tak, by paski nie wystawały pomiędzy rękami. Po zdjęciu sztangi ze stojaków zawodnik czeka z zablokowanymi stawami na sygnał sędziego. Po sygnale, zawodnik opuszcza sztangę do klatki piersiowej i przytrzymuje ją nieruchomo na klatce piersiowej przez określony czas. Zawodnik wyciska sztangę do pełnego wyprostu ramion bez przesadnie nierównego prostowania ramion, blokując obydwa ramiona jednocześnie. Po komendzie ,,stojak’’ odkłada sztangę na stojaki.

             

Klasyczny martwy ciąg polega na uchwyceniu sztangi oburącz w skłonie, gdzie ręce znajdują się na szerokości barków, a stopy na szerokości bioder i uniesieniu sztangi na wysokość bioder z zachowaniem prostego grzbietu w odcinku lędźwiowym. Większość federacji dopuszcza także martwy ciąg w wersji „sumo”, gdzie zawodnik staje w szerokim rozkroku, chwytając sztangę oburącz między nogami.

 

Zawodnicy Pomorskiej Ligi Akademickiej podczas zawodów pokazali klasę, poważnie. Byli pełni zapału, wiedzieli co chcą osiągnąć i tutaj warto zaznaczyć, że nie chodziło im o wygraną, a o pokonanie swoich słabości i osiągnięcie wyznaczonych sobie celów tuż przed zawodami, co podkreślali w rozmowach ze mną. Atmosfera panująca na zawodach była bardzo zaraźliwa. Mimo, że nie do końca wiedziałam, o co chodzi w tym wszystkim co się działo to szybko złapałam ,,bakcyla’’ i zaczęłam zaciekle kibicować uczestnikom. Z całego serca polecam obejrzeć nawet jakieś zawody w internecie, mimo, że to nie będzie to samo, to mam nadzieję, że zrozumiecie jakie to jest niesamowite. Podnosić takie ciężary i chcieć więcej- zawodnicy autentycznie tak mają. 

               I miejsce w klasyfikacji generalnej kobietLabun Justyna AWFiS
               II miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet- Klińska Alicja PG
               III miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet- Bołdysz Karolina UG
               IV miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet- Halemska Małgorzata UG

 

I miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn-Linstedt Kamil PG
               II miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn- Statkiewicz Marcin AMW   
               III miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn- Bojewski Sebastian PG
               […] V miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn- Zadrożny Paweł UG

Informacje o zasadach i historii trójboju zostały uzyskane od zawodników podczas rozmów oraz ze stron internetowych IPF.

Zdjęcia wykorzystane w artykule są własnością Mai Meronk (https://www.facebook.com/MeronkStudio/)

Powiązane posty

Dodaj komentarz