Spotkanie autorskie z Marią Ollick

W poprzednią środę, tj. 25 września w tucholskiej Publicznej Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie autorskie z borowiacką regionalistką Marią Ollick. Powodem tego spotkania było wydanie poszerzonej wersji książki, która pierwszy raz światło dzienne ujrzała w 2007 roku, a nosi ona nazwę Maltych i grapa; tradycja, specjały kuchni i inne ciekawostki z Borów Tucholskich.

Na początku dyrektor miejscowej biblioteki przeprowadziła z autorką mini wywiad, w którym pani Maria opowiedziała m.in. o tym jak zaczęło się jej umiłowanie regionu Borów, a co za tym idzie cofnęła się wspomnieniami do swoich najmłodszych lat, gdyż tam już wszystko się zaczęło. Wpływ na jej zainteresowanie mieli rodzice, później szkoła wraz z małżeństwem nauczycieli, który w późniejszych latach zaangażowali ją w działalność Borowiackiego Towarzystwa Kultury, którego dzisiaj jest prezeską. Odkrywanie historii i kultury regionu to jej nieodwołalna pasja.

Podczas spotkania pani Maria przedstawiła, krótką prezentację na temat kultury i tradycji borowiackich, której towarzyszyła prezentacja multimedialna. Nie zdradzała jednak wszystkich szczegółów po to, aby nie zniechęcać nabywców książki, którą można było zakupić na spotkaniu, do jej przeczytania.

Na końcu wszyscy wraz z zespołem Młodzi Borowiacy, którego założycielką również jest pani Maria, odśpiewali kilka borowiackich przyśpiewek. Panująca na sali atmosfera zrobiła się bardzo przyjemna i radosna. Po spotkaniu można było otrzymać na książce podpis od autorki.

Jeśli znajdą się w naszym czasopiśmie osoby chętne poznania bliżej kultury borowiackiej to z chęcią przygotuję na jej temat kolejne artykuły, a myślę, że warto ją poznać, ponieważ jej niedoceniona i przyćmiona przez sąsiadujące Kaszuby i Kociewie.

KG

Powiązane posty

Dodaj komentarz