Mini poradnik lepszego myślenia czyli podstawy poprawy myślenia o sobie i swoim życiu

Negatywny sposób myślenia to zjawisko będące znakiem dzisiejszych czasów i jest ono na tyle uniwersalne, że nie będzie przesadą powiedzieć, że dotyczy każdego w równym stopniu. Bardzo często, taki sposób funkcjonowania mózgu jest niezależny od człowieka, jest po prostu czymś naturalnym, co nie tylko ciężko zauważyć, ale tym bardziej wprowadzić efektywne oraz długofalowe zmiany. Mimo to istnieją jednak pewne podstawy, które choć oczywiste, potrafią wiele wnieść do naszego życia.

Warto zacząć od zapoznania się ze zjawiskiem negatywnego wewnętrznego krytyka, które szeroko omawia psychologia, jako takiego towarzysza codziennego dnia, podobnego do cienia w blasku słońca. Czym jest ów krytyk? To nic innego jak produkt naszych myśli, który w sposób ciągły i nachalny zniechęca nas do podejmowania różnych czynności, neguje wszelkie sukcesy i uwydatnia potknięcia, przy czym nie da się go po prostu usunąć, co więc można zrobić w takim wypadku?

Zasada nr 1 – zmiana nastawienia

Nie ma lepszej pożywki dla naszego krytyka, aniżeli ciągłe skupianie się na sytuacjach, które wywołują w nas negatywne uczucia. Zamiast tego można podejść do sprawy rozsądniej i traktować tego typu momenty jako lekcje, wyciągać z nich wnioski i starać się unikać podobnych zachowań w przyszłości. Z drugiej strony, kiedy doświadczamy przyjemnych chwil nie można się nimi ,,zachłysnąć”, lepiej docenić coś dobrego, być wdzięcznym, a jednocześnie dalej ciężko pracować i podchodzić do życia z pokorą, w końcu jak to mawiają ,,raz na wozie, raz pod wozem”.

Zasada nr 2 – docenianie siebie

Pewnie wiele razy zdarzało się Wam bagatelizować osobiste osiągnięcia, odrzucać prawdziwe i budujące słowa innych, czy też poddawać w wątpliwość wiarę we własne umiejętności i często życie pokazywało wam, że macie rację. Można spytać dlaczego, otóż myśląc w pewien określony sposób, wpływamy na naszą aurę i niejako potwierdzamy swoje nastawienie poprzez konkretne zachowania i czynności. W sytuacji, kiedy spojrzymy na siebie przychylnym okiem i zaczniemy zauważać swoje zalety, wpłynie to również nie tylko na nasze otoczenie, ale też lepsze samopoczucie i zacznie nam się lepiej powodzić w życiu.

Zasada nr 3 – nie ocenianie siebie przez pryzmat życia innych

Każdy z nas ma swoje odgórnie wyliczone minuty na tej ziemi, każdy z nas jest równy w tym sensie, że ma swoje problemy, przeżycia i napotyka trudności w życiu, każdy z nas może również ciężko zachorować. Z powyższych powodów, ale nie tylko, nie ma za bardzo sensu w próbie porównywania swojego życia do tego w jaki sposób funkcjonują inni ludzie. Tutaj słowem kluczem, jest inni, czyli tacy którzy nigdy nie doświadczą tego co my, nigdy nie znajdą się w naszych ciałach, nigdy nie będą myśleć ,,po naszemu”, dlatego też skup się na sobie, rób co kochasz i walcz o swoje szczęście, a zostaw wszystko co nie dotyczy ciebie!

Zasada nr 4 – radość z chwili

Nie wybiegajmy za bardzo w przyszłość, oczywiście posiadanie długofalowych planów jest bardzo mądre i zawsze jest dobrze do czegoś dążyć, jednakże powyższe cele nie powinny całkowicie przesłaniać dnia codziennego i potrzeby czerpania z niego całymi garściami. To co dzieje się w tym momencie może przecież zaważyć na tym co wydarzy się jutro, poza tym przyszłość to jedna wielka tajemnica, a życie potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwany sposób.

Zasada nr 5 – ciągły samorozwój i korzystanie z pomocy innych

Starajmy się każdą możliwą chwilę, okazję, okoliczność, doświadczenie traktować jako możliwość osobistego rozwoju i nieustannego wzrastania, jednocześnie pozwólmy tym, którzy chcą stać się częścią naszego życia, aby mogli nam w tym pomóc. Wiele osób, które spotkamy na swojej drodze potrafią stać się dla nas prawdziwą inspiracją, a każda taka znajomość może się z czasem okazać niezwykle wartościowa, a więc warto inwestować w swój czas.

Powyższe zasady stanowią jedynie przykłady dobrej praktyki, która może wnieść nową jakość w nasze życie, jeśli tylko zdecydujemy się skorzystać z tego typu podobnych narzędzi. Oczywiście należy zaznaczyć, że nie są to prawdy objawione, a jedynie sugestie, które każdy może dopasować na swój sposób do własnych warunków, potrzeb i okoliczności

Powiązane posty

Dodaj komentarz