,,Mewa na patyku”, czyli gdy Sopot był Zoppotem

W miniony piątek, 25 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie autorskie poświęcone książce ,,Mewa na patyku”.

Wciąż żywe wspomnienia i rodzinne przekazy roztaczały swą aurę w murach Muzeum Sopotu, gdzie dwie wyśmienite autorki – Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, postanowiły opowiedzieć o swoim najnowszym dziele. ,,Mewa na patyku” to nic innego, niż słowna fotografia historii ludzi. Ludzi, którzy zamieszkali powojenny Sopot, przybywając z różnych stron, między innymi ze: Lwowa, Wilna, Warszawy, Krakowa(…). Liczne wspomnienia z lat dziecięcych, anegdoty, opisy przeżyć i doświadczeń, to cechy charakterystyczne utworu.

Jest to przekaz wielu ludzi, układający się w niezwykle emocjonalną i harmonijną całość, obejmującą lata 1945-1960. Zdecydowanie bardzo mocnym akcentem publikacji są liczne fotografie, pochodzące z archiwów rodzinnych, czy zachowane notatki, listy i rysunki z dawnych lat. Dzięki temu czytelnik zdecydowanie łatwiej może poczuć klimat powojennego Sopotu, w całej jego okazałości i prawdziwości.

Świat fascynującej opowieści o tym nadmorskim mieście wydawał się uczestnikom bardzo bliski z kilku powodów: pięknej scenerii, którą niewątpliwie jest Muzeum Sopotu, dwóch wspaniałych autorek i uczestniczących w spotkaniu bohaterów publikacji. Obie sale wypełnione były po brzegi.

,,Stacyjka, mała stacyjka Sopot. Dworzec był spalony, wszędzie jeszcze pełno popiołu. Na peronie tablica Zoppot.”

,,Po wojnie nastąpił czas powrotu do domu. Radość nasza była niepomierna, gdy okazało się, że nasze mieszkanie jest wolne, a mama mogła je otworzyć tym samym kluczem, którym zamykała w 1939 roku.”

,,Wzdłuż ulicy rosły drzewa czereśniowe. Latem pod tymi drzewami odbywała się sprzedaż świeżo zerwanych czereśni. Przynosiłam je do domu w papierowych tutkach. W zwyczaju niemieckim było obsadzanie dróg drzewami owocowymi.”

Jeśli zainteresowały Was fragmenty, tak bliskiego, a zarazem tak odległego Sopotu, sięgnijcie po całość. Nie rozczarujecie się.

Powiązane posty

Dodaj komentarz