Matka jest tylko jedna

Słowo ,,mama” jest jednym z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci. ,,Mama” jest najczęściej wypowiadanym słowem na świecie. Dlaczego? Z matkami mamy najsilniejszą więź, to one nosiły nas 9 miesięcy pod piersią i to one są przy nas w każdej chwili – to matki są największym źródłem wiedzy.

Już kiedyś pisałam tu o tym, ile w naszym życiu znaczy osoba, którą nazywamy mamą. Zrobię to ponownie, jednak tym razem w kontekście ich święta, a mianowicie z okazji Dnia Matki obchodzonego w Polsce 26 maja.
Początki obchodzenia tego święta sięgają czasów starożytnych Rzymian i Greków. Wtedy obdarzano kultem matki-boginie – symbole płodności i urodzaju. Gdy później Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zabroniono wyznawania innych bogów, ale zwyczaj wyrażania wdzięczności matkom powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod prostą, przyjemną i właściwie adekwatną znaczeniowo nazwą – Niedziela u Matki. Na samym początku w czwartą niedzielę postu odprawiano modlitwy w najbliższej katedrze, a w niedziele zwykle odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono Dzień Matki, był wolny od pracy. Tradycyjnie obchodom święta towarzyszyło składanie matkom podarunków – głównie kwiatów i słodyczy za otrzymane od nich błogosławieństwa. Trwało to tak do XIX wieku, zwyczaj powrócił po zakończeniu II Wojny Światowej.
Przed wojną w Polsce Dzień Matki nie było ustalonej corocznej daty obchodzenia święta, jednak była to niedziela, a organizacją tego dnia zajmował się PCK.
Jak już wiemy, obecnie święto matek obchodzimy w Polsce 26 maja, a wszystkie mamy otrzymują tego dnia laurki, kwiaty, bombonierki i różne inne prezenty od swoich dzieci. Tego szczególnego dnia wyrażamy wdzięczność, szacunek i miłość kobietom, które kochają nas bezwarunkowo.

https://soxo.pl/product-pol-21801-Super-Mama-Skarpety-damskie-SOXO-okazjonalne.html

Na potrzeby tego tekstu postanowiłam zadać swojej prywatnej mamie kilka pytań, które mogą nam rozjaśnić trochę funkcjonowanie tej roli w społeczeństwie, jaką jest bycie matką, a co za tym idzie- wychowywanie dziecka.
Redakcja: Co znaczy dla ciebie bycie mamą?
Mama: Bycie mamą znaczy dla mnie ogromną odpowiedzialność za drugą osobę, przeżywanie radości, sukcesów, smutków i niepowodzeń dziecka wraz z nim. To kształtowanie osobowości swojej, jak i dziecka. Rolą matki jest wychowywanie, zabawa i nauka. To bezgraniczna miłość do dziecka i satysfakcja z efektu końcowego wychowania, czyli dorosłe życie dziecka.
R: Czy jest coś czego boisz się jako mama?
M: Tak, boję się, że moim dzieciom może coś grozić, że ich życiu lub zdrowiu może coś zagrażać.
R: Czego oczekujesz od swoich dzieci?
M: Od swoich dzieci oczekuję samodzielności na różnych etapach życia, racjonalnego myślenia i brania na serio dobrych rad – w końcu coś już o życiu wiem.
R: Co najbardziej cieszy cię w byciu mamą?
M: W byciu mamą najbardziej cieszą mnie sukcesy moich dzieci, zarówno te duże jak i te najmniejsze oraz ich zaradność i pięcie się w górę.
R: Czy to co dostajesz od swoich dzieci w Dniu Matki ma dla ciebie szczególne znaczenie?
M: Nie liczą się dla mnie jakoś szczególnie, najbardziej mnie cieszy to, że pamiętają o mnie w tym dniu.
R: Co chciałabyś powiedzieć czytelnikom? To może być swobodna myśl lub rada w związku z nadchodzącym świętem.
M: W dobie panującej epidemii jest czas na refleksję i zadumę. W tym szczególnym dla wszystkich matek dniu pamiętajmy, że czas nie zawsze jest łaskawy, dlatego też odłóżmy wszystkie nieporozumienia czy zwady i pomyślmy o swoich mamach ,,Matkę ma się tylko jedną” i kochajmy ją taką jaka jest.
Pamiętajcie, że ten dzień nie jest jedyną okazją do wyrażenia naszych uczuć w stosunku do naszych mam. Moim zdaniem powinniśmy to robić jak najczęściej. Tak jak napisałam w tekście ponad rok temu – gdy pomyślicie o mamie, po prostu weźcie telefon i zadzwońcie lub napiszcie wiadomość – mówiąc  coś, co chodzi wam po głowie. Korzystajcie z czasu, gdy możecie to zrobić, aby nigdy nie żałować, że nie zdążyliście czegoś jej powiedzieć.
Liczą się gesty przez cały rok, a prezent jest formą uzupełniającą. Nie zapominajcie, ze matka jest tylko jedna, a swoje dzieci kocha mimo wszystko.
Wszystkim mamom, życzę wytrwałości w znoszeniu swoich dzieci, powodzenia w wychowywaniu ich i kreatywności w odpowiadaniu na ich pytania.

Jesteście wielkie!

Dodaj komentarz