Krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018

Krajowe preselekcje do udziału w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji odbyły się 3 marca 2018 roku w holu siedziby TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Koncert był transmitowany w godzinach 21:25–23:05 na antenie TVP1, gdzie swoje utwory zaprezentowała dziesiątka uczestników wybrana spośród ponad 260 zgłoszeń. Koncert finałowy poprowadził Artur Orzech dziennikarz i wieloletni komentator Konkursu Piosenki Eurowizji. W jury zasiadali: Maryla Rodowicz, zeszłoroczna reprezentantka Polski – Kasia Moś, Jan Borysewicz, Tabb oraz piosenkarz i tancerz Stefano Terrazzino.

Widowisko rozpoczął swoim występem Måns Zelmerlöw z przebojem ”Heroes”, który zapewnił mu zwycięstwo na Eurowizji w 2015 roku w barwach Szwecji. Oprócz niego sobotni wieczór uświetnili: zespół Blue Café, który reprezentował Polskę w 2004 roku i wspomniana już Katarzyna Moś.

Lista uczestników prezentowała się następująco:

Monika Urlik z piosenką „Momentum”,

Marta Gałuszewska – „Why don’t we go”,

Saszan – „Nie chcę Ciebie mniej”,

Future Folk – „Krakowiacy i górale”,

Isabell Otrębus -„Delirium”,

Ifi Ude – „Love is stronger”,

Gromee feat. Lukas Meijer – „Light me up”,

Pablosson – „Sunflower”,

Maja Hyży – „Błysk” („Skin”),

Happy Prince – „Don’t let go”.

Tegoroczne krajowe eliminacje były pełne emocji i zaciętej walki, gdyż niełatwo przychodziło wskazanie jednego faworyta. Część wykonawców była nam już dobrze znana oraz posiadała znaczne grono fanów gotowych na to, by zacząć oddawać głosy już w pierwszych sekundach po uruchomieniu specjalnych linii do głosowania. Propozycje artystów były dość zróżnicowane, nie brakowało oryginalności i pewnej nowej nuty, z którą na polskich preselekcjach jeszcze się nie spotkaliśmy.

Potęgowało to pytanie: kto w tym roku będzie walczył w naszych barwach o zwycięstwo w Lizbonie?

Punkty przyznawało jury oraz widzowie. Pierwsza trójka prezentowała się następująco:

  1. Gromee feat. Lukas Meijer – „Light me up”: od jurorów otrzymali 8 punktów, a od publiczności maksymalne 12, co dało łączny wynik 20 punktów i zapewniło chłopakom wygraną wraz z biletem do Lizbony.

2. Happy Prince – „Don’t let go”: jurorzy przyznali nastrojowej piosence 12, a publiczność 7 punktów. Końcowy wynik wynosił 19 punktów, zatem Happy Prince przegrał tylko jednym (!) punktem.

3. Monika Urlik – „Momentum”: otrzymała od jury 7 punktów, a od widzów 10, co dało łączny wynik 17 punktów i trzecie miejsce.

W tym roku Polska postawiła na radosny, wakacyjny, klubowy utwór, który dobrze wpisuje się w hasło przewodnie tegorocznego konkursu w stolicy Portugalii – ”All aboard!”. Zwycięski duet podziękował za wszystkie oddane na nich głosy i obiecał, że przygotuje coś specjalnego na występy w Lizbonie. Gromee dodał od siebie, że jego występ na krajowych preselekcjach był pomysłem fanów i to im dedykuje to zwycięstwo oraz dalszą walkę o jak najlepszy wynik na Eurowizji.

Pozostaje nam trzymać kciuki za Gromee i Lukasa już 10 maja 2018 roku. Występ naszych reprezentantów zobaczymy w drugiej połowie drugiego półfinału, którzy rywalizować będą o wejście do tury finałowej między innymi z Rosją, Ukrainą, Szwecją, czy Norwegią.

Źródła grafik: eurovision.tv, eurowizja.tvp.pl.

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz