Kraina, której nazwa nie odzwierciedla całości

Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce na ziemi, dla jednych będzie to restauracja, dla innych pub, a dla kolejnych pomieszczenie w którym mogą się wyciszyć i nabrać wiatr w żagle.

W związku z tym, że nadeszły upragnione wakacje po ciężkim roku wyzwań i nauki w minionym roku akademickim, mam zaszczyt przedstawić krainę, która z wypoczynkiem i latem kojarzy mi się najbardziej od lat. Mam tu na myśli moje ukochane, rodzinne Mazury.
               Zacznijmy od części technicznej, czyli gdzie te Mazury właściwie są, a zatem spieszę z odpowiedzią. Mazury to region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Gdyby wciąż ktoś miał jakieś wątpliwości to wklejam mapkę:
Mazury, w przeciwieństwie do Warmii, nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej ani pod względem kościelnym, ani świeckim, dlatego po części nie da się ustalić ścisłych granic dla Mazur. W 2008 r. w regionie żyło około 5 tys. Mazurów. We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach. Współczesny podział administracyjny województwa warmińsko-mazurskiego obejmuje także Elbląg, który jednak nigdy ani do Warmii, ani do Mazur nie należał.
Największymi miastami na Mazurach są kolejno: Ełk, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn, Szczytno, Mrągowo, Działdowo, Pisz, Olecko, Nidzica, Gołdap oraz Węgorzewo.
Przejdźmy do kilku ciekawostek dotyczących tej wyjątkowej krainy geograficznej.
-Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior lub Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Druga nazwa jest jak najbardziej trafna, ale pierwsza podaje konkretną liczbę. Jakie są zatem fakty? Na terenie Mazur, można doliczyć się ponad 2600 jezior, czyli ponad 2 i pół razy więcej, niż potocznie się mówi.

-W Mrągowie w latach 1902-1906 została wybudowana wieża widokowa dla uczczenia pamięci kanclerza Otto von Bismarcka. Na taras widokowy Wieży Mrągowo ( 189 m n.p.m.) prowadzi 100 stopni. Aktualnie Wieża Mrągowo jest nie tylko punktem widokowym, a również kawiarnią i miejscem, które pozwoli odetchnąć.

-Skoro Mazury zwane są Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, to nie może tutaj zabraknąć rekordzistów. Tacy oczywiście tutaj są. Jeśli chodzi o największe jezioro w Polsce, to jest to naturalne jezioro Śniardwy, liczące powierzchnię aż 113, 8 km2. Znajdziemy tutaj także najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, którego długość to rekordowe 27, 45 km. Na uwagę zasługują również Mamry, czyli jezioro o największej objętości w Polsce obj. 1013 mln m3.
-Piramidy kojarzą nam się głównie z Egiptem i słyną piramidą Cheopsa. Jednakże Mazury także mają swoje piramidy. W miejscowości Rapa znajduje się rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita. Grobowiec wzorowany jest na podstawie egipskich piramid i ma aż 16 metrów wysokości. Jest to oczywiście pomniejszona wersja piramidy Cheopsa, lecz wielu ludzi uważa, że tak jak jej egipski odpowiednik i ta piramida skrywa w sobie nieodkryte sekrety. Jednym z nich jest ponoć wzmożona aktywność pola magnetycznego wokoło piramidy. Inni twierdzą zaś, że przez specyficzny rodzaj promieniowania, piramida potrafi uzdrawiać.

-Zastanawialiście się kiedyś do jakiego konkretnego miejsca zlatują bociany po powrocie z Afryki? Tak, lecą na Mazury, a konkretnie do wsi Żywkowo, która została przez to nazwana bocianią wsią. Przylatuje tutaj co roku, około 100 bocianów, a jesienią Żywkowo zamienia się w istny ptasi pas startowy, ponieważ wieś opuszcza zwykle 3 razy więcej bocianów.

-To właśnie tutaj, w trakcie II Wojny Światowej powstał jeden z najbardziej znanych bunkrów na świecie. Mowa tutaj oczywiście o Wilczym Szańcu, czyli bunkrze Adolfa Hitlera.

Królowa Elżbieta II, Monarchini Wielkiej Brytanii pochodzi z Mazur. Tak, to nie żart, ponieważ dynastia Windsorów spokrewniona jest z pruskim rodem Lehndorffów. Według wyliczeń książę William ma aż 1/256 krwi mazurskich Lehndorffów.

-Tutaj krzyczy się najgłośniej, ponieważ od ponad 20 lat, to właśnie na Mazurach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku.

-Atrakcją turystyczną jest Pole Bitwy – Grunwald, na którym w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.

Mazury skrywają wiele tajemnic, o których długo by mówić, bo to trzeba zobaczyć samemu. Nie zapominajcie, że nasz kraj posiada wiele miejsc, o których nie powinniśmy zapominać i pielęgnować ich istnienie. Osobiście jestem dumną mieszkanką Krainy Tysiąca Jezior Mazurskich i serdecznie zapraszam do pooddychania świeżym powietrzem!

Powiązane posty

Dodaj komentarz