Kilka słów o Oldze Tokarczuk

Werdykt Szwedzkiej Akademii nie pozostawia złudzeń – Olga Tokarczuk jest jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Urodzona w Sulechowie noblistka, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracowała jako psychoterapeutka, jednak gdy jej pierwsze utwory zyskiwały coraz większą popularność, zrezygnowała z pracy psychoterapeuty i w całości oddała się pisaniu.  

Chociaż wielu czytelników kojarzy noblistkę wyłącznie z powieściami, pisarka pierwsze kroki stawiała na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała opowiadanie. Debiutancką powieścią była „Podróż ludzi Księgi”, przedstawiająca tajne stowarzyszenie ludzi, których celem było odnalezienie księgi podarowanej Adamowi przez Boga. Powieść została doceniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Źródło : www.dorzeczy.pl

Międzynarodowy rozgłos noblistka zyskała dzięki powieści „Prawiek i inne czasy”, która została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz przyniosła Oldze Tokarczuk nominację do Nagrody Literackiej Nike, a także zyskała Paszport Polityki i nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Mogłoby się wydawać, że literatura wypełnia całe życie noblistki, jednak pisarka angażuje się w wiele ważnych społecznie spraw, takich jak obrona praw zwierząt, czemu daje wyraz w swojej twórczości. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest swoistego rodzaju manifestem, w walce o prawa zwierząt, a jednocześnie zwraca uwagę na bezmyślne zabijanie zwierząt dla przyjemności. Istotny wpływ na stosunek pisarki do zwierząt, miała sytuacja z dzieciństwa, kiedy Tokarczuk po raz pierwszy znalazła się w cyrku ze zwierzętami i zobaczyła, że są one traktowane jak przedmioty. Doświadczenie z dzieciństwa przyczyniło się do tego, iż pisarka przestała jeść mięso, chociaż ze względu na okres, w jakim przyszło jej dorastać, stosowanie diety było bardzo utrudnione.

Mimo tego, że powieść zyskała dużą popularność, a w 2017 roku powstała ekranizacja w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, to jednak książka „Bieguni” okazała się być jedną z najgłośniejszych powieści pisarki.

Być może fakt, że akcja toczy się na całym świecie oraz nie ma ram czasowych, zachwycił czytelników w Polsce oraz poza jej granicami, czego dowodem było przyznanie Oldze Tokarczuk Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku oraz Nagrody Literackiej Nike.

„Bieguni” jest refleksją nad tym, czym tak naprawdę jest podróż, która w powieści została przedstawiona jako ruch, coś inspirującego, co daje nam nieskończoną ilość możliwości. Dla wielu czytelników, równie ważną pozycją co „Bieguni” są „Księgi Jakubowe”, których akcja osadzona jest w dalekiej przeszłości. Pisarka ukazuje Rzeczpospolitą przed rozbiorami, jako kraj wielokulturowy, w którym ścierają się trzy religie oraz poddaje pod rozwagę kształt dzisiejszej Europy.

Oprócz tworzenia przełamujących tabu i wykraczających poza schematy utworów literackich,  Olga Tokarczuk prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Powiązane posty

Dodaj komentarz