Kiedy ptak staje się blogerem

Blog Rudzika Remusa jest projektem edukacyjnym realizowanym wspólnie przez Fundację Akcja Bałtycka, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Stację Badania Wędrówek Ptaków. Jego celem jest promowanie wiedzy ornitologicznej w przestrzeni internetowej poprzez komentowanie otaczającej człowieka rzeczywistości z perspektywy małego ptaka wędrownego – rudzika.

Blog prowadzony jest pod adresem www.rudzik-remus.ug.edu.pl. Autor wpisów to fikcyjna postać rudzika o imieniu Remus, który opisuje swoje codzienne zajęcia, przygody i przemyślenia na temat świata przyrody i świata ludzi. W opowieści związane z określonymi zagadnieniami Remus wplata elementy rzeczywistości ptasiej i inteligentnie łączy subiektywne wypowiedzi o charakterze komentarzy z opisem zachowań i zwyczajów zwierząt. W ten sposób, przekazując wiedzę przyrodniczą w sposób przystępny dla odbiorcy, blog wywiązuje się z funkcji edukacyjnej.

Wpisy na stronie dotyczą zarówno tematów bieżących (wybory, Święta Bożego Narodzenia czy odstrzał dzików), jak i bardziej ogólnikowych (krótkie spojrzenie na filozofię, rozmyślania na temat pochodzenia ptaków). Pojawiają się również odwołania historyczne, jak choćby do starożytnych igrzysk olimpijskich. Notatki są więc wieloaspektowe i pozwalają na śledzenie projektu z dużym zainteresowaniem. Atutem projektu jest język, jakiego używa Remus – niespotykany w jakiejkolwiek ludzkiej grupie społecznej, pełen kolokwializmów, neologizmów i inwersji, ale dzięki temu bardzo trafnie ustylizowany na możliwy do wyobrażenia język fikcyjnego bohatera. Oprócz rudzika ważnymi ogniwami bloga są też inne ptaki, które pojawiają się we wpisach – Wróbel i Krogulec.

W projekcie równie istotne, co same notatki rudzika, są ukazujące się pod nimi komentarze. Redakcja podpisuje je nazwami kolejnych zwierząt – są więc Jastrząb, Sikorka, Pingwin, Gołąb, Grzywacz, Sójka, Kos, Dzwoniec, Gąsiorek czy Modraszka.

Blog posiada własny fanpage na Facebooku, który jest aktywny w mediach społecznościowych. To istotna zaleta przedsięwzięcia, podobnie jak częstotliwość i regularność wpisów, aktualność poruszanych zagadnień czy humor okolicznościowy, który jest nieodłącznym elementem treści komentarzy rudzika.

Całość projektu wypada bardzo korzystnie. Blog Rudzika Remusa niewątpliwie stanowi inicjatywę godną zainteresowania i zaznajomienia się z treścią wpisów wędrownego ptaka. Jego facebookowe wpisy  są bowiem przyjemnym urozmaiceniem codziennego zabiegania.

Powiązane posty

Dodaj komentarz