Język polski- taki trudny!

Nasz ojczysty język należy do czołówki najtrudniejszych języków świata. Nic więc dziwnego, że jego nauka ciężko przychodzi cudzoziemcom. Jednak jak to jest, że i Polacy mają trudności w posługiwaniu się poprawną polszczyzną? Z tego artykułu, drodzy Czytelnicy, dowiecie się kiedy i w jakich sytuacjach należy stawiać przecinki.

j-polski

Rzecz z pozoru banalna – znaki interpunkcyjne. Zdawałoby się, iż każdy wie gdzie i kiedy je stawiać. Jak się okazuje, sztuka ta w języku polskim wcale nie jest taka łatwa. Podstawowa zasada – przecinek w zdaniu złożonym wstawiamy w miejscu, w którym oddzielamy od siebie zdania składowe (wyznaczane przez orzeczenia w tych zdaniach). Zazwyczaj z tym Polacy nie mają trudności. Pamiętamy, że przecinek należy postawić przed zaimkami „który”, „gdzie”, „kiedy”, „ponieważ”, „że”. Problem pojawia się, gdy używamy spójników. Otóż, aby sprawa była prosta, zapamiętajcie drodzy czytelnicy, że pierwsze litery spójników, przed którymi NIE stawiamy przecinków, tworzą wyrażenie LA BOCIAN!

L= Lub

A = Albo

B = Bądź

O = Oraz

C= Czy (używany jako spójnik, np. w zdaniu „Wolisz kawę czy herbatę”.  Jest to zdanie pojedyncze z jednym orzeczeniem, więc przecinek nie jest potrzebny. W zdaniu złożonym np.  „Spytałam ją, czy pójdzie na kawę.” przecinek jest konieczny!)

I = I

A = Ani

N = Ni

 

Przed każdym innym spójnikiem (np. lecz, aniżeli) przecinek jest wymagany.

Jako ciekawostkę podam Wam przykład wyrażenia „(po)mimo że”. W jego skład wchodzi partykuła że i wiele osób stawia przecinek w taki sposób: „Poszła na spacer, mimo, że padał deszcz”. Niestety jest to błędny zapis. Poprawnie powinno się to zapisać: „Poszła na spacer, mimo że padał deszcz”. Pamiętajcie, drodzy Czytelnicy, w wyrażeniu „(po)mimo że” przed „że” nie stawiamy przecinków!

think-622689_1920

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się rozjaśnić Wam zasadę używania przecinków w języku polskim i wykorzystacie ją podczas pisania Waszych prac zaliczeniowych!

 

Autor: Paulina Erecińska

Dodaj komentarz