Jak znaleźć pracę w trudnych czasach?

Na pewno zadawaliście sobie to pytanie wielokrotnie, ale nie udało się znaleźć odpowiedzi?Obejrzeliście tysiące poradników na YT i przeczytaliście setki artykułów „Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?”, a i tak mimo stosowania się do tych porad nie możecie znaleźć pracy?

Projekt Ugryź to! Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego przygotował wydarzenie online, podczas którego doświadczone rekruterki Paulina Podolska i Dominika Rossa z Olivia Business Centre odpowiadały na pytania związane z procesem rekrutacji. Przekazały mnóstwo cennych wskazówek odnośnie wyglądu CV i Listu Motywacyjnego.

Oto kilka z nich:

  • CV powinno być stworzone pod stanowisko, o które się ubiegamy.
  • Nie należy „kłamać” w CV, ponieważ rekruter bardzo łatwo może nas sprawdzić.
  • Jeśli w ofercie pracy nie widnieje wymóg listu motywacyjnego, nie należy go wysyłać.
  • Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, nie należy kopiować swojego CV i rozpisywać się.
  • Dobrym rozwiązaniem jest wysłanie maila do rekrutera, w którym w kilku zdaniach warto wskazać powody aplikacji na dane stanowisko.

Można było się również wiele dowiedzieć na temat przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Wiadomo, że w dniu spotkania jesteśmy bardzo zestresowani, jednak ważne jest, żeby zachować chociaż pozory spokoju i opanowania, nie spóźnić się i starać się pokazać siebie z jak najlepszej strony. Ponadto nie powinniśmy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Jeśli już udało nam się dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, osiągnęliśmy już bardzo wiele. Rekruter mówiąc kolokwialnie ,,życzy nam dobrze” i na pewno będzie starał się stworzyć przyjazną atmosferę, ponieważ rozmowa ma na celu ukończyć proces rekrutacji. W związku z powyższym, powinniśmy więc dać z siebie 101%.

Żebyście nie stracili swojej szansy i wypadli jak najlepiej mam dla Was kilka dodatkowych wskazówek:

– Zachowajcie odpowiednią postawę i formę języka

– Skupcie się na merytorycznych odpowiedziach

– Ubierzcie się stosownie do okoliczności

– Nie przejmujcie rozmowy

– Nie pytajcie rekrutera o sprawy prywatne

– Nie bądźcie poważni na siłę

Kolejną kwestią, która spędza sen z powiek wielu kandydatom jest pytanie o wynagrodzenie. Zapytać czy nie? Odpowiedzieć zgodnie z prawdą czy zaniżyć swoje oczekiwania? Zdaniem naszych prelegentek to pytanie jest rekrutacyjnym ,,pewniakiem”, jednak nie należy się go bać. Jeśli zostaniemy zapytani o wysokość wynagrodzenia, powinniśmy odpowiedzieć zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dzięki temu ,,otwieramy drzwi” do negocjacji i ustalania ścieżek podwyżki. Jeśli ustalimy to w odpowiednim momencie i obie strony będą zadowolone, unikniemy spięć i stresu w pierwszych dniach pracy!

Jeśli nie udało się wam dostać wymarzonej pracy za pierwszym czy drugim, a nawet dziesiątym razem, pamiętajcie, że udało wam się zyskać cenne doświadczenie, ponieważ każda porażka i próba osiągnięcia sukcesu uczy nas jakich błędów nie popełniać w przyszłości!

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz