Bogaty student? Nieprawdopodobne? A jednak.

Okres studiów to dla wielu młodych osób moment usamodzielnienia się przynajmniej w jakimś stopniu. Nagle dowiadujemy się, ile kosztuje jedzenie i środki do sprzątania. Wielu z nas na pewno przeżyło „szok” , kiedy poszło zrobić pierwsze zakupy. Czy znasz to uczucie, kiedy nie możesz sobie pozwolić na coś co naprawdę lubisz i musisz wybrać między zakupami spożywczymi a wyjściem ze znajomymi na miasto? Jestem przekonana, że wielu z Was odpowiedziało tak, jednak życie studenta nie musi być ciągłym ograniczaniem się do minimum! Projekt „Ugryź to!” Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego wyszedł z inicjatywą wydarzenia online o studenckim budżecie, na którym znalazło się około 500 osób.

12 maja Dawid Czechowicz, współzałożyciel bloga BogatyStudent.pl podczas wydarzenia Online opowiedział o jego drodze do sukcesu oraz o tym jak gospodarować swoimi środkami na studiach. Dawid swoją pierwszą firmę założył w wieku 20 lat, były to automaty ze zdrową żywnością.

 

Bardzo ważnym aspektem sukcesu gospodarowania pieniędzmi na studiach i rozwoju własnej firmy są znajomości i kontakty, które zdobędziemy podczas studiów i różnych wydarzeń jak również doświadczenie, które jest bardzo ważne i możemy je uzyskać pracując dorywczo. Musimy również uświadomić sobie, że faktycznie możemy dużo zarabiać, może nie od razu, ale po jakimś czasie. Nie należy się bać tej myśli, wręcz przeciwnie powinno się do niej dążyć. Jako studenci powinniśmy się angażować w działalność społeczną w organizacjach studenckich czy kołach naukowych, ponieważ uczą one wielu potrzebnych umiejętności i też łatwiej będzie nam znaleźć pracę, jeśli mamy coś poza studiami w CV. Jednocześnie zadajemy sobie pytanie – Jak oszczędzać i dobrze gospodarować pieniędzmi?

Poniżej proponujemy wam  ,,złote zasady” , które sprawią, że wasze pieniądze będą z wami na dłużej:

  1. Nadmierna konsumpcja jest pierwszym krokiem do bankructwa.

Bardzo pomocnym narzędziem do kontrolowania swoich wydatków jest Aplikacja Smart Budget, w której po wyjściu ze sklepu możesz zapisać swoje wydatki, a raz na kwartał wpisać swoje wydatki do Excela i porównać z innymi okresami w roku.

  1. Nie kupuję nic, dopóki nie stać mnie na dwie takie rzeczy.

Więc jeśli planujesz zakup telefonu czy nowego laptopa, poczekaj do momentu, gdy będziesz mógł kupić dwie takie rzeczy, wtedy nie zostaniesz bez dostępu do środków finansowych.

3. Pieniądze przychodzą i odchodzą, a czas tylko odchodzi.

Nie marnuj czasu, szukaj pracy, bo nawet taka praca, która nie jest twoją wymarzoną, przynosi wiele korzyści i przede wszystkim doświadczenie. Bierz udział w projektach, szkoleniach i warsztatach, które rozwiną twoje umiejętności i zaowocują w przyszłości.

4. Nie ograniczaj się do jednego źródła przychodu.

Staraj się znaleźć kilka źródeł przychodu, żeby utrzymać swoją płynność finansową. Możesz mieć swoją firmę, a dodatkowo pracować w gastronomii lub innej branży.

Mam nadzieję, że wskazówki przekazane przez naszego prelegenta sprawiły, że skoncentrujecie się na swoim budżecie i będziecie podejmowali bardziej świadome decyzje. Na zakończenie, chciałabym się podzielić cytatem, który może zmotywować każdego nas do działania.

„Kiedyś się bałem i nie robiłem albo zwlekałem w nieskończoność, dzisiaj się boję, ale robię” Jacek Walkiewicz

 

 

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz