#artyściprzeciwnienawiści

Idea koncertu Artyści Przeciw Nienawiści narodziła się po tragicznych zdarzeniach na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Z inicjatywą do polskich artystów wyszła na swoim Instagramie Dorota Doda Rabczewska-Stępień. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że artyści jako osoby publiczne będące jednocześnie narażone na hejt i negatywną krytykę powinny się zjednoczyć w celu zapobiegnięcia panowania mowy nienawiści.

Inicjatorka przedsięwzięcia nie liczyła się z takim wielkim odzewem z jakim się spotkała, ponieważ do udziału w koncercie zadeklarowało się ponad stu artystów. Wśród nich zarówno, piosenkarze/wokaliści, ale również aktorzy, czy kompozytorzy. Koncert finalnie odbył się 27 lutego w Łodzi w Atlas Arenie. Według pierwotnych planów wydarzenie miało odbyć się w gdańskiej Ergo Arenie, jednakże brak terminów i nagłość potrzeby miejsca na zorganizowanie wydarzenia głównie przyczyniły się do wyboru innego. Na scenie można było zobaczyć artystów takich jak: Maryla Rodowicz, Ewelina Lisowska, Ewa Farna, Beata Kozidrak i Bajm, Lombard, Oddział Zamknięty, Marta Gałuszewska, Grzegorz Hyży, Mateusz Ziółko, Grzegorz Markowski. W przerwach między utworami można było zobaczyć krótkie wypowiedzi artystów na temat tego, z jakim rodzajem hejtu się spotykali i jak sobie z nim radzili. Utwory wykonywane na scenie miały tematykę pokojową – nawiązywały do zgody, dobroci, pojednania. Do tych utworów należały m.in.: Znak pokoju, Wieża Babel, Powiedz mi to w twarz, Arahaja, Dziwny jest ten świat, Tolerancja. Wzruszającymi momentami w koncercie były zapewne dwa grupowe występy z piosenkami: rozpoczynające We are the world oraz kończąca Nadzieja.

Koncert zorganizowany był przez artystów od nich samych – prosto z serca. Nikt nie miał zapłacone za występ i jak to powiedział Mariusz Kałamaga – jeden z prowadzących, są z tego powodu bardzo dumni. Artyści podpisali również manifest antyhejtowy.

Idea słuszna, piękna i przydatna. Nie bądźmy obojętni wobec mowy nienawiści.

Wydarzenie można było oglądać na żywo przez portal Onet, WP oraz Ipla.tv. Aktualnie koncert można obejrzeć pod poniższym linkiem.

Powiązane posty

Dodaj komentarz