100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli zgrabne podsumowanie.

Skoro od uroczystych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę minęło już trochę czasu i wszyscy ochłonęliśmy, nadszedł czas na podsumowanie ich oraz  imprez towarzyszących, a także postaw obywateli, czyli nas wszystkich.

źródło: http://www.ipn.gov.pl

źródło: http://www.ipn.gov.pl

źródło: http://www.ipn.gov.pl

Jedną z najważniejszych imprez towarzyszących bez wątpienia jest odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego przy polskiej Ambasadzie w Brukseli, gdzie wartę honorową zaciągnęli gdańscy Piłsudczycy. Miejsce miała akcja o nazwie ,,Mosty ku niepodległości”, którą wsparła europosłanka Anna Fotyga. Poza tym młodzież z pomorskich szkół rywalizowała w kilku kategoriach konkursu o tematyce historyczno-niepodległościowej. Wyruszyli oni szlakiem miejsc związanych z Józefem Piłsudskim. Na kilka dni przed oficjalnymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości stolica Belgii oddychała w barwach wolnej Polski.

źródło: https://dziennikbaltycki.pl

11 listopada, w dzień 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ulicami Głównego i Starego Miasta Gdańska przeszło trzydzieści tysięcy gdańszczan biorących udział w XVI Gdańskiej Paradzie Niepodległości. Dzieci i dorośli radośnie w niej uczestniczyli, by uczcić to ważne dla całego narodu wydarzenie i na końcu zapozować do „Historycznego Zdjęcia Gdańszczan” w 100-lecie odzyskania niepodległości. Bardzo ciekawy pomysł, a zarazem dobra inicjatywa dla różnych pokoleń do zapisania tego właśnie dnia w historii. Tak jak zapowiadali organizatorzy każdy może się rozpoznać na tym ogromnym zdjęciu (o ile akurat nie odwrócił głowy :)).  Uczestnicy przemaszerowali tradycyjnie z Podwala Staromiejskiego pod Fontannę Neptuna.

https://www.trojmiasto.pl

Oczywiście działo się dużo dużo więcej, jak na przykład oświetlone budynki Gdańska w barwach narodowych, pikniki patriotyczne, rozdawanie biało-czerwonych chorągiewek itd.

Nie chodzi o to, żeby kogoś skrytykować, ale bardziej o to, że w związku z tak ważną uroczystością warto

https://www.gdansk.pl

byłoby się zastanowić nad tym jak dla nas to wygląda. Zadać sobie kilka istotnych pytań. Czym jest dla mnie Polska? Czym jest dla mnie patriotyzm? Czy uważam się za patriotę?

100 lat temu Polacy raczej nie musieli zadawać sobie tak nie łatwych pytań, jednak my w tak trudnych czasach związanych m.in. ze zgubieniem swojej osobowości powinniśmy ofiarować sobie kilka sekund zadumy. Przystanąć na moment i dać czas na swój wewnętrzny patriotyzm, bo przecież nie musimy popierać każdej ustawy, każdego ruchu polskiego rządu czy lokalnych władz, ale skoro już mieszkamy w Polsce, uczymy się tu, studiujemy, pracujemy i mówimy po polsku, to ten piękny kraj po przejściach powinien być dla nas ważny nie tylko w takie dni jak 100-lecie odzyskania niepodległości, ale w każdy inny również.

Tak więc zachęcam Was do tego, aby raz na jakiś czas zatrzymać się i pomyśleć, zadać sobie kilka pytań i z podniesioną głową iść przed siebie będąc dumnym ze swojego pochodzenia i historii jaką ono za sobą niesie.

Niech żyje Niepodległa!

 

nieskonczenieniepodlegla.pl

Powiązane posty

Dodaj komentarz