Wstęp do cyklu „Nasze sławy”

Uniwersytet Gdański w swej obecnej formie instytucjonalnej istnieje od roku 1970. Przez blisko pół wieku zdążył sobie wyrobić markę oraz rozpoznawalność, która przyciąga do niego ludzi z wielu regionów Polski i świata. Są wśród nich postacie wyjątkowe, nietuzinkowe, oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Znaczna część z nich funkcjonuje lub funkcjonowała jako kadra akademicka UG. To właśnie tej części naszego uniwersytetu poświęcony będzie cykl artykułów, ukazujących się co tydzień, który zapowiadać ma ten tekst.

Tradycje intelektualne Gdańska sięgają oczywiście o wiele dalszych dziejów, starszych postaci i nie sposób ich pominąć, ale to nie one będą stanowiły główny wątek tej serii. Pragnąłbym skupić się przede wszystkim na:

– fundatorach i twórcach Uniwersytetu Gdańskiego, ludziach, którzy dali nam fundamenty pod to, czym nasza akademia jest w tym momencie;

– wykładowcach rozpoznawalnych i cenionych na arenie międzynarodowej przez wzgląd na swoje osiągnięcia naukowe;

– postaciach legendarnych, funkcjonujących w powszechnym obiegu, tych, o których obecna kadra akademicka opowiada anegdoty równocześnie odwołując się często bezpośrednio do ich dorobku naukowego;

– obecnych wykładowców, których studenci darzą wyjątkową sympatią lub którzy zdążyli zasłynąć z powodów niekoniecznie związanych ściśle z nauką.

Chcemy tym cyklem wykazać, że nie należy sięgać daleko w przeszłość, żeby dotrzeć do autorytetów lub przynajmniej ludzi z pasją, którzy potrafią inspirować innych. Można je znaleźć wokół nas. Są bliżej niż myślicie. Nie wszyscy z nich mają osiągnięcia naukowe porównywalne do tak wybitnych Gdańszczan jak Schopenhauer, czy Fahrenheit, ale nie jest to istotne. Godny uwagi jest tutaj fakt, że nasza uczelnia jest przede wszystkim konglomeratem wielkiego dziedzictwa ludzi oddanych temu, w co wierzyli, czym się pasjonowali i czym żyli.

Owa seria nie będzie ograniczała się na pewno jedynie do formy opisowego przedstawiania sylwetek określonych postaci. Ubogacać ją będą na pewno elementy wspomnień, anegdot, czy wywiadów. Będziemy starali się również przedstawiać regularnie złote myśli naszych bohaterów.

Jeśli ktokolwiek z Was, Koleżanki i Koledzy, chce upamiętnić któregoś ze swoich wykładowców lub ktoś z naszej kadry akademickiej wyjątkowo kogoś z Was interesuje, to zachęcamy do kontaktu z nami.

Oto nasz adres mailowy: impulsnzsug@gmail.com

PS Prosimy także o wyrozumiałość wykładowców, którzy z jakichś powodów nie zostali uwzględnieni w tym cyklu. Szanowni Mistrzowie, Wy też jesteście dla nas ważni.

Michał Walkowski

Źródłem grafik jest strona internetowa Uniwersytetu Gdańskiego: https://ug.edu.pl/

Powiązane posty

Dodaj komentarz