Wpływ rodzeństwa na twoje życie – cz. 2 KOBIETY

Zgodnie z zapowiedzią, czas na kolejną część tekstu o psychologii rodziny (część pierwsza KLIK), a dokładnie o wpływie rodzeństwa na osobowość. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej siostrom i jedynaczkom. Temu jakie są jako matki, żony, przyjaciółki, córki, a także temu jakie podejście mają do pracy.

Najstarsza siostra

W dzieciństwie najprawdopodobniej robiła wiele by być typowym „dobrym dzieckiem” (szczególnie jeśli ma młodszą siostrę), gdzie w grę wchodziła zazdrość i lęk przed utratą uwagi i miłości rodziców. Najczęściej wyrasta na błyskotliwą, silną i niezależną kobietę, a te cechy są tym bardziej wyraziste, im większa różnica wieku dzieli ją od rodzeństwa. Lubi nieść pomoc, ale niechętnie ją przyjmuje – ze względu na swoją dumę. Jako żona ma tendencję do dominowania w związku, a zazwyczaj najlepszą parę tworzy mężczyzną, który miał starszą siostrę lub był jedynakiem. Macierzyństwo jest dla niej na ogół bardzo ważne i chętnie poświęca się tej roli z wielkim zaangażowaniem, co może przejawiać się w nadopiekuńczości. Przyjaciele odgrywają w jej życiu ważną rolę, lecz lepiej (by dla własnego dobra) nie próbowali jej na siłę radzić, gdyż to uważa doradzanie innym za swoją rolę. Wszelkie przejawy buntu nie ujdą płazem. Wiele z tych silnych, bezkompromisowych cech jest przydatne najstarszej z sióstr w pracy. Wpływa to na jej kompetentność i dobre radzenie sobie na stanowiskach kierowniczych.

Wiele podobieństw można znaleźć u najstarszej siostry braci. Jest ona jednak nieco mniejszą perfekcjonistką. Czuje się ona opiekunką, przede wszystkim mężczyzn, których darzy dużą troską i zainteresowaniem. Często przedkłada ich towarzystwo nad towarzystwo koleżanek, dlatego jest dla nich dużym wsparciem i potrafi być doskonałym „kumplem”. Jako matka objawia wiele odpowiedzialności i rozsądku, ale dzieci nie są w hierarchii tak wysoko nad mężem – którym też uwielbia się opiekować – jak u najstarszej z sióstr. Przyjaciółki nie są również w jej życiu obligatoryjne, ale jeśli już się pojawią, to chętnie im pomaga i doradza.

Najmłodsza siostra

Najczęściej opisywana jest jako kobieta spontaniczna i żywiołowa przez całe swoje życie. W przypadku gdy ma starsze siostry, na początku może próbować im dorównywać. Miewa kłopoty z wyborami i podejmowaniem decyzji. Lubi okazywane jej zainteresowanie i nie ma problemu z dostosowaniem swoich zachowań w taki sposób, aby to osiągnąć, chociaż nie chce być traktowana jak dziecko. Chce się wyróżniać i nie być tylko cieniem swojej siostry. W relacjach z mężczyznami jest kokietką, a jej związki często nie są długotrwałe. Macierzyństwo rzadko jest dla niej priorytetem, a gdy zostaje już matką, daje dzieciom dość dużo swobody i niemal nigdy nie wywołuje na nich presji. Towarzystwo przyjaciół jest w jej życiu bardzo potrzebne i chętnie udziela się w różnych kołach i klubach.

Najmłodsza siostra braci to według wielu życzliwa i ciepła optymistka. Jest nieco mniej nastawiona na rywalizację, ale w przypadku, gdy starszy brat (lub bracia) był bardzo faworyzowany, może mieć poczucie żalu do mężczyzn. Jeśli jednak do tego nie doszło, bardzo lubi spędzać czas w męskim towarzystwie. Szuka partnera, który w jej oczach zdobędzie podziw, a zostając mamą staje się bardziej przyjaciółką swoich dzieci niż opiekunką. Łatwo nawiązuje znajomości, ale inne kobiety często są o nią zazdrosne, przez jej szczególny stosunek do płci przeciwnej. Kariera niemal nigdy nie zajmuje w jej życiu miejsca wyższego niż rodzina.

Średnia siostra

Cechy kobiety o tej pozycji w rodzeństwie są mieszanką tych charakterystycznych dla sióstr najstarszych i najmłodszych. Duży wpływ ma wtedy na to różnica wieku między rodzeństwem, a także jego ilość i podejście rodziców – czy będą wychowywali córkę w sposób bardziej zbliżony do najstarszej czy najmłodszej z rodzeństwa. Niestety z tego względu ciężko mi rozpatrzeć wszystkie te przypadki.

Jedynaczka

Trzeba przyznać, że nietrudno u niej o poczucie wyjątkowości. Uwielbia okazywane jej zainteresowanie. Najczęściej bardzo dojrzała intelektualnie, przy jednoczesnych przejawach niedojrzałości emocjonalnej. Dobrze czuje się, gdy ktoś się nią opiekuje i traktuje „jak oczko w głowie”. Nie zmienia to faktu, że walczy o swoje prawa, mimo że po części jest zależna od swojego mężczyzny, który daje jej poczucie bezpieczeństwa. Wie, czego chce i oczekuje tego od partnera. Na ogół nie myśli o dzieciach, ale jeśli już pojawiają się w jej życiu, to potrafi się o nie zatroszczyć. Chociaż czuje się bardziej niezależna od innych, chętnie nawiązuje bliskie relacje i ciężko przechodzi wszelkie straty bliskich. W pracy radzi sobie dobrze, gdyż jest bystra i zaradna. Niestety praca w grupie, a szczególnie w takiej o nieprzyjemnej atmosferze, jest dla niej udręką jak dla mało kogo.

Realia czy bajki?

Należy pamiętać, że opis relacji w obrębie rodzeństwa to uogólnienia. Nie uwzględniają one wielu przypadków, gdzie dochodziło w czyimś życiu lub w całej rodzinie do różnych traum. Jest to tylko pewien zarys osobowości, który nie zawsze stuprocentowo się pokrywa, lecz zasługuje z pewnością na większą wiarygodność niż opisy znaków zodiaku 😊.

Źródła: 

Richardson L.A., Richardson R.W., Najstarsze – średnie – najmłodsze, Gdańsk 1999.

cdn.

Powiązane posty

Dodaj komentarz