WOLONTARIAT EUROPEJSKI- CZYLI PROJEKT OD ERASMUS+ O KTÓRYM SIĘ NIE MÓWI

 

Czy słyszałeś kiedyś o tym, że możesz za darmo wyjechać jako wolontariusz do innego kraju, o ile nie ukończyłeś 29 roku życia? Wiedziałeś, że Erasmus+ będzie Cię dodatkowo wspierać finansowo i nie będziesz musiał wykładać na to wszystko ze swojej kieszeni? Najciekawsze jest to, że nie jest wymagany do tego status studenta! Jeśli pierwszy raz w życiu słyszysz o takich rzeczach jak: „EVS”, „wolontariat europejski”, „long term”, „middle term”, „short term”, „insurance” czy też „doświadczenie wolontariackie w innym kraju”, to poświęć proszę około piętnastu minut na przeczytanie tego tekstu do końca, a na pewno rozjaśni Ci to głowę J. Jak mogę się domyślać na pewno macie wiele spraw i zajęć, które Was w jakimś stopniu ograniczają, ale to nie jest (aż tak poważny) powód, żeby zrezygnować z możliwości, które są dostępne dla każdego z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu.

Wolontariat europejski, czyli w skrócie EVS– to specjalny program od Erasmus+, który pozwala każdej osobie do 29 roku życia wyjechać za granicę na okres od dwóch tygodni do 12 miesięcy na projekt młodzieżowy. Projekty te mogą mieć różną formę: wsparcie społeczeństwa, nauczanie dzieci, prowadzenie ogrodu, organizacja eventów, działalność w przestrzeni medialnej, rozwój social media, opieka nad osobami starszymi, a także ekologiczne inicjatywy oraz ochrona praw człowieka. Każdy z tych projektów odróżnia się tym, że ma odrębnych organizatorów z indywidualnymi pomysłami. Organizacje pozarządowe starają się zaangażować jak najwięcej osób do realizacji ich marzeń w postaci projektów. Większa część z nich uczestniczy w projektach wolontariackich po to by dostarczyć do swojego miasta ,,diversity’’ (t.j. różnorodność) i rozwój myśli społecznej.

Europa bez granic rozpoczyna się od EVS, ponieważ kraje uczestniczące są nie tylko z Unii Europejskiej, a również z krajów partnerskich – Bałkany oraz kraje postradzieckie. W tym artykule dowiecie się o tym, jak wygląda droga do realizacji projektu, jakie korzyści można wynieść w czasie trwania wolontariatu oraz jaka organizacja w Polsce ma możliwości wysyłania wolontariuszy.

KROK PO KROKU

Organizacja wyjazdu na wolontariat europejski, sama w sobie, nie wymaga od nas tak naprawdę nic. Poniżej możesz przeczytać jak dokładnie przygotować do tego wyjazdu oraz czego oczekuje się od Ciebie przed wyjazdem na wolontariat. Wszystkie te rzeczy są niezbędne i bardzo ważne:

 1. Znajdź projekt, który Cię interesuje– niżej dowiesz się więcej,
 2. Sprawdź w informacjach o projekcie, czy obywatele Polski mogą brać w nim udział,
 3. Napisz CV i list motywacyjny w języku angielskim,
 4. Skontaktuj się z organizacją, zajmującą się wolontariuszami (sending organization), aby dowiedzieć się więcej o danym projekcie,
 5. Wyślij następujące dokumenty do organizacji przyjmującej wolontariuszy (receiving organization):– CV,

– list motywayjny,

– Informację z danymi o organizacji wysyłającej wolontariuszy (obowiązkowo).

 1. Czekaj na odpowiedź i zaproszenie na Skype, na którym odbędzie się wywiad.
 2. W rozmowie mów tylko prawdę, żeby nie mieć w przyszłości żadnych problemów.
 3. Jeśli zostaniesz wybrany jako uczestnik projektu:
  –daj zgodę na udział w projekcie i zapytaj czy potrzebne są dodatkowe skany dokumentów,
  – przeczytaj dokładnie umowę i podpisz ją w wyznaczonych miejscach,
  – zeskanuj to wszystko i tak szybko jak to możliwe wyślij do obu organizacji,
  – czekaj na założenie konta ubezpieczeniowego Cigna i zarejestruj się na stronie,
 4. Gdy to będzie już za Tobą musisz przyjechać na szkolenie przedwyjazdowe na terenie RP.
 5. Poszukaj różnych informacji na temat EVS i czekaj na wizę (jeśli to jest potrzebne).
 6. Kup bilet do kraju projektu (z zezwolenia organizacji wysyłającej wolontariuszy).
 7. Po przyjeździe na miejsce musisz jak najszybciej wysłać wszystkie bilety, rachunki itd. do Polski, aby mogli Ci zwrócić koszty podróży.

 

JAKIE KORZYŚCI OTRZYMASZ W RAZIE UDZIAŁU W PROJEKCIE?

Jeśli chcesz być wolontariuszem na długoczasowym projekcie (do 12 miesięcy) to Erasmus+ opłaca następujące rzeczy:

 1. a) bilet w obie strony z bagażem, gdzie kwota wypłat zależy od odległości kraju wolontariatu: przy 500-1999 km będzie to 275€, przy więcej niż 2000 km będzie to 365€. Każdy wolontariusz sam szuka najtańszego albo najwygodniejszego dojazdu – możesz jechać samochodem, autobusem, pociągiem, samolotem (na rakiecie albo na koniu dojechać niestety nie możesz). Za dojazd na początku płacisz ze swojej kieszeni, a następnie otrzymasz zwrot tych pieniędzy po wysłaniu wszystkich biletów, paragonów i dokumentów finansowych do organizacji wysyłającej wolontariuszy z Polski (sending organization);

Nie zapominaj o tym, że zawsze musisz zachowywać wszystkie paragony, bilety i inne dokumenty finansowe– inaczej zwrotu pieniędzy za dojadz nie będzie!

 1. b) ubezpieczenie zdrowotne od Cigna, która będzie służyć pomocą w ciągu całego wolontariatu, ale nie zapomnij wyrobić karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w swoim punkcie NFZ w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni.

Wszystkie potrzebne leki lepiej zabrać ze sobą z Polski, ponieważ w innym kraju mogą być niedostępne. Jednak lepiej w ogóle nie chorować!

 1. c) zakwaterowanie (accomodation) – będziesz mieszkać w mieszkaniu z innymi wolontariuszami. Najmniej mogą to być dwie osoby. Jednakowoż wszystko zależy na jaki program chcesz jechać. Oglądałem różne filmy na YouTube i w jednym z nich nie było mieszkania, a hostel w którym mieszkało dziesięć osób. Jakość warunków zależy od bogactwa państwa – w biednych krajach są zwykłe warunki, a w bogatych krajach, oczywiście, są najlepsze warunki. Złych warunków nigdzie nie będzie. Jednak chcę przykuć uwagę na to, że jedziesz na wolontariat, a nie na urlop. Nikt nie będzie dawał Ci pięcio-gwiazdowego hotelu. Zostańmy na ziemi!

Nie zapominaj, że bierzesz udział w projekcie, po to żeby pomóc dzieciom, osobom starszym, organizacjom czy społeczności lokalnej. Doświadczenie z tej pracy będzie kosztować więcej, niż odpłatna praca „sam wiesz w jakim supermarkiecie” w Polsce (nie mówie nazwy, bo nikt mi nie płacił za reklamęJ).

 1. d) wyżywienie (food money) – zależy od państwa, ale to jest około 100-150 euro;
 2. e) kieszonkowe (pocket money) – zależy od państwa, ale to jest około 50 euro;

W każdym przypadku musisz mieć trochę swoich pineiędy, żeby skorzystać z nich w sytuacji awaryjnej lub kiedy będziesz chciał wyjechać na podróż do sąsiedniego kraju. Średnio- oraz krótkookresowe projekty mają podobne warunki, ale kwoty na wyżywienie oraz kieszenkowe mogą być inaczej przeliczane. Dlatego też musisz się skontaktować z organizacją wysyłającą wolontariuszy i dowiedzieć się o tym więcej.

WYSYŁAJĄCA ORGANIZACJA

W każdym przypadku nie możesz wyjechać na projekt wolontaryjny bez wysyłającej organizacji, która będzie Twoją latarnią wspierającą. Moją wysyłającą organizacją zostało wrocławskie stowarzyszenie „Semper Avanti”, które powstało w 2001 r. Tak jak oni mowią, początkowo byli grupą młodych ludzi szukającą sposobu na poznanie rówieśników z innych krajów, zajmującą się promowaniem tolerancji i zrozumienia. Po jakimś czasie ich działalność zaczęła się rozszerzać oraz zwiększył się zakres ich działań, współpracują z wieloma organizacjami pozarządowymi na całym świecie, jednak w centrum ich uwagi i działań pozostały problemy polskiej młodzieży. Stowarzyszenie „Semper Avanti” posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Jest w pełni niezależne, samorządne, a jak oni zaznaczają – wszystkie ich projekty są realizowane zgodnie ze statutem działania dla dobra publicznego. Więcej o tej organizacji i aktualnych projektach można wyczytać na stronie www.semperavanti.org.

Na terenie Trójmiasta również można znaleźć pozarządową organizacje, która ma możliwość wysyłania wolontariuszy za granicę: Stowarzyszenie „Morena” w Gdańsku http://morena.org.pl lub Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni http://cwm.org.pl. Aby znaleźć jakiś projekt wolontariacki, można też wpisać hasło „EVS volunteer” do wyszukiarki na Facebook’u i wstąpić do grupy gdzie są zamieszczane różnorodne projekty. Warto pamiętać, że do projektów poszukują wolontariuszy z konkretnych krajów. Nie do każdego projektu można dołączyć, ponieważ niektórzy potrzebują wolontaiusza np. wyłącznie z Włoch lub z Ukrainy. Dlatego, PAMIĘTAJ, zawsze czytaj dokładnie wszystkie wymagania w ogłoszeniu.

 

JAK PISZE SIĘ LIST MOTYWACYJNY?

Generalnie wygląda to tak, że każda osoba ma swoją osobistą motywację i nie mogę dać Ci wzoru tego jak masz to napisać. Poniżej możecie znaleźć szkielet listu motywacyjnego. To jest bardzo łatwe, tak jak w literaturze, a to wszystko zawiera sześć punktów. Pokażę to na przykładzie sztuki „Romeo i Julia” (1996 r.):

 1. prolog – historia o tym, kto i skąd jest.
 2. wstęp – spotykają się gdzieś.
 3. rozwinięcie – zakochali się w sobie.
 4. punkt kulminacyjny– bohaterowie wypijają truciznę.
 5. zakończenie – śmierć jednego z bohaterów.
 6. epilog – wszyscy płaczą.

Mam nadzieję, że taki przykład pomoże napisać Ci to wszystko bardzo łatwo i szybko, a jeśli dla Ciebie to jest trochę trudne, to napiszę też potocznym językiem:

 1. Na początku piszesz o tym kim i skąd jesteś, gdzie studiowałeś i dlaczego wybrałeś ten zawód.
 2. Dalej piszesz o tym, że chcesz wziąć udział w tym projekcie, dlatego że on jest najlepszy na całym świecie i chcesz być go częścią.
 3. Opisz, czym chciałbyś zajmować się w tym projekcie i jakie masz pomysły.
 4. Powiedz dodatkowo o tym, że bardzo interesujesz się kulturą i językiem ich kraju.
 5. Jak ta praca wolontaryjna pomoże Ci w przyszłości?
 6. Pozdrowienia i Twoje nadzieje na zostanie wolontariuszem tego projektu.

Cały list motywacyjny zawiera tylko jedną stronę papieru A4, rozmiar czcionki 14 – więcej czytać nie będą i to jest dobrze dla Ciebie. Mniej roboty w tej części z powodu większej czcionki. Jeżeli trudno jest wymyślić coś samemu, można poprosić o pomoc kolegę Googla.

 

JAK WYGLĄDA ROZMOWA PRZEZ SKYPE?

W każdej z tych rozmów nie miałem ani jednego problemu, ponieważ organizacja przyjmująca nie ma zamiaru Cię stresować w czasie krótkiego wywiadu. Wszystkie pytania będą proste i specjalnie dla Ciebie J

 1. Powitaj się!
 2. Uśmiech na twarzy pomoże Ci pokazać twoje dobre nastawienie.
 3. Odpowiadaj na pytania o sobie i nie staraj się od nich uciekać.
 4. Nigdy nie kłam, inaczej przez cały wolontariat będziesz musiał funkcjonować jako „kłamca”.
 5. Wszystkie dodatkowe pytania będą łatwe i nie bój się tego!
 6. Bądź tolerancyjny dla każdego na tym świecie.
 7. Staraj się być sobą i nie graj super-bohatera ani kogoś innego.
 8. Możesz opowiadać o swoim zainteresowaniu ich językiem i krajem (jeśli tak nie jest- nie kłam).
 9. Powiedz do ankieterowi, że ich program Twoim zdaniem jest najlepszy dla Ciebie.
 10. PROSZĘ- nie zapomnij się pożegnać, żeby oni też poczuli się docenieni.

Ten schemat jest standardowy, ponieważ każda pozarządowa organizacja otrzymuje pieniądze od Erasmus+, dlatego cele projektów powinny być związane z duchem wolnej i demokratycznej Europy.

 

PODSUMOWANIE

Boję się /nie mogę /zrobię później – to są trzy zwroty, które koniecznie musisz wyrzucić ze swojego słownika! Bez tych zwrotów zaczniesz lecieć jak ptak, Twój mózg będzie wolny od słabości i to Ty zostaniesz super-wolontariuszem. Być może kiedyś w dzieciństwie słyszałeś piosenkę Maryli Rodowicz – Remedium? Jeśli nie, to teraz masz czas dla przypomnienia sobie o tym, że nasze życie jest krótkie i musimy korzystać od niego maksymalnie na sto procent.

Każdy, kto chciał wyjechać na wolontariat, miał doświadcienie z różnymi rodzajami odmowy. Po pierwszej wiadomości będziesz trochę smutny, ale spacerek na pewno Ci pomoże. Jednak już po drugiej odmowie zrozumiesz, że organizacja nie może przyjąć więcej niż kilku osób. To znaczy, że jest konkurencja – to nie znaczy jednak że oni są lepsi od Ciebie, a to, że mają trochę więcej doświadczenia. Nigdy nie zapominaj, że Ty jesteś najlepszym i najmądrzejszym człowiekiem na ziemi. Twój czas by być gwiazdą przyjdzie za chwilę!

Już w tym czasie będziesz strasznie się denerwować i zaczną wypadać Ci wszystkie włosy z głowy, bo oczekiwanie jest najgorszą częścią tej selekcji. Po pierwszym wywiadzie będziesz czuć się swobodniej. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się otrzymać zaproszenia na projekt, to bądź gotowy do kolejnej rozmowy z innymi organizacjami. Nie ma w tym nic złego. Wszystko będzie dobrze! Po kilku rozmowach kwalifikacyjnych będziesz się czuł jak ryba w wodzie, i wtedy Twoje szanse na zostanie wolontariuszem będą znacznie wyższe! Miałem około pięciu różnych wywiadów i wszystko wyszło idealnie! Miałem wrażenie, że jestem gwiazdą EVS-u.

Każdy z nas w końcu dostaje to, na co zasługuje! Nie możesz mówić, że to przypadek, ponieważ ten wolontariat zmieni Twoje życie o 180°. Jeśli wcześniej nie słyszałeś co oznacza „open-minded person”, to zrozumiesz to przy zakończeniu projektu– to będziesz nowy Ty! Nie zastanawiaj się nad tym ,,a co by było gdyby…’’. To są najgłupsze myśli na świecie! Bierz to, co masz pod ręką i bądź szczęśliwy z tego co masz! Kraj, w którym będziesz wolontariuszem, będzie w Twoim sercu do końca i nigdy nie zniknie. Dlatego proponuję Ci stworzyć własny blog, w którym będziesz opisywał swoje przygody i nie dbaj o to, co powiedzą znajomi albo babka z mieszkania obok. Twoi głowni krytycy i wsparcie – to jest rodzina i przyjaciele! A inni ludzie – to odrębna historia. Życzę Ci powodzenia i znajdź projekt, który odmieni Twoje życie!

Pozdrawiam Was serdecznie

Aisen BRAGIN

Powiązane posty

Dodaj komentarz