Prezenty czy problemy? – czyli jak efektywnie pozbyć się niechcianych podarunków

Autor tekstu: Daniel Adamaszek

Tekst nadesłany dzięki zakładce „Napisz do nas”.

Rodzinne chwile wypełnione są magiczną atmosferą świąt? Na stole leży mnóstwo pysznego jedzenia, spożywanego w gronie bliskich nam osób? Brzmi jak plan idealny na spędzenie tego wyjątkowego czasu, czyż nie?

Niestety czasami bywa też tak, że wysiłek włożony w zorganizowanie podarku dla nas, przez naszych bliskich, spełza na niczym. Oczywiście, prezenty są tylko dodatkiem do świąt i nigdy nie powinny stać się głównym celem samym w sobie. Mimo to, momentami są po prostu problematyczne. Za przykład niech posłużą nam drogie ubrania zupełnie niepasujące do naszego stylu, miksery lub roboty kuchenne, gdy jedyne, co robimy w kuchni to herbatę, czy jakikolwiek inny sprzęt niespełniający naszych oczekiwań. Na szczęście, w dzisiejszych czasach pozbycie się takiego prezentu jest dość łatwe.

Zasadniczo mamy dwie opcje, które zależą od typu relacji, jakie posiadamy z osobą, która nas obdarowała. Jeżeli jest ona wyrozumiała, mamy z nią dobry kontakt i nie jest akurat naszą teściową, możemy powiedzieć o tym, że jakimś niewyobrażalnym cudem nie trafiła w nasze gusta. Większość wymienionych wyżej prezentów często zamawia się przez Internet. W ten sposób zawieramy umowę sprzedaży na odległość, co pozwala nam zwrócić towar BEZ PODANIA PRZYCZYNY w ciągu 14 dni od odebrania go. Zatem jest spora szansa, że akurat zmieścimy się w przewidzianym przez ustawodawcę terminie. Dzięki temu, nie będziemy mieć kolejnej rzeczy zalegającej w domu, a po zwróceniu jej do sklepu, możemy wspólnie z naszym bliskim ponownie wybrać dla nas prezent. On doceni naszą szczerość, a my będziemy zadowoleni z właściwej rzeczy. Warto również pamiętać, że jeśli ktoś zakupił dla nas przedmiot na prezent np. na konferencji reklamowej, na której często są pokazywane urządzenia gospodarstwa domowego lub garnki, to również przysługuje mu 14 dni na zwrot towaru. Wynika to stąd, iż zakup został dokonany poza lokalem przedsiębiorstwa, więc mimo że fizycznie była ta osoba przy zakupie, to nadal przysługuje jej prawo do zwrotu. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli towar został zakupiony bezpośrednio w sklepie. Wówczas fakt, czy sprzedawca przyjmie towar, zależy tylko i wyłącznie od jego dobrej woli. Jeśli jednak towar nie został otwarty lub nie nosi żadnych śladów użycia, to mamy szanse na jego przyjęcie. Mówię to z własnego doświadczenia, w znanym elektro-markecie kupiłem słuchawki, które nie spełniły moich oczekiwań pod względem jakości dźwięku. Po paru dniach postanowiłem je zwrócić i nie było z tym dużego problemu.

Niestety, w większości przypadków prezent musimy przyjąć i udawać zadowolonych, choćby w trosce o nasze relacje z rodziną. Wówczas, wspólny zwrot towaru nie wchodzi w grę, a my musimy skorzystać z innych możliwości. Na różnych portalach aukcyjnych jest mnóstwo artykułów oznaczonych tagiem „niechciany prezent”. Uważam, ze jedną z lepszych stron, umożliwiających sprzedaż zbędnych przedmiotów różnego rodzaju, jest Olx. Po pierwsze wystawienie ogłoszenia jest zupełnie darmowe (możemy jedynie opcjonalnie skorzystać z opcji płatnych promowań naszego towaru), po drugie Olx działa na zasadzie sąsiedzkiej sprzedaży. Używając portalu możemy wybrać lokalizację, jaka nas interesuje, a następne na stronie pojawią się ogłoszenia tylko z tej wybranej okolicy. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy sprzedajmy duży towar taki jak telewizor czy komputer stacjonarny, ponieważ zainteresowany bardzo często sam przyjeżdża do nas i nie musimy się kłopotać z pakowaniem i wysłaniem produktu.

Drugą możliwością jest skorzystanie z licznych grup sprzedażowych na Facebooku. Dostęp do nich jest darmowy i często należy do nich kilka tysięcy użytkowników. Główną zaletą powyższych grup, jest to, że nasz produkt zobaczy każda osoba będąca jej członkiem, nawet jeśli w ogóle nie szukała towaru tego typu. Daje nam to szansę na wytworzenie w odbiorcy potrzeby posiadania naszego artykułu, nawet jeśli nigdy nie wpisałby go w wyszukiwarkę portalu aukcyjnego. Oczywiście, dla najlepszych efektów najlepiej połączyć oba sposoby.

Mam nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom pozbędziecie się problematycznych prezentów szybko i bezboleśnie, a zebrane w ten sposób środki przeznaczycie na coś, co spełni wasze oczekiwania.

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz