Gdański Marsz Pileckiego

„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego. 14 maja ulicami gdańskiego śródmieścia maszerować będą członkowie organizacji o charakterze patriotycznym, uczniowie lokalnych szkół oraz pomorskie rodziny. Uczestnicy uczczą tym samym pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku.

Inicjatywy związane z przywracaniem pamięci o niezłomnych żołnierzach polskiego podziemia przybliżyły wielu Polakom sylwetkę rotmistrza, wielkiego rodaka, który w swoim życiu kierował się dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna, a najdroższą sercu rodzinę uczył znaczenia patriotyzmu i wolności. Podobnie będzie też 14 maja na gdańskim śródmieściu. Marsz zainauguruje o godzinie 11.00 msza święta w kościele św. Brygidy. Następnie uczestnicy przemaszerują spod pomnika ks. Henryka Jankowskiego przy kościele św. Brygidy ulicami Starego Miasta. Marsz zakończy się pod pomnikiem „tym co za polskość Gdańska” przy ulicy Podwale Staromiejskie. 

– Cieszymy się, że nasza inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością – mówi Mateusz Marcinkiewicz z trójmiejskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber, które organizuje przedsięwzięcie – Wśród partnerów marszu są Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Republikanie, wspiera nas również Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Jak wynika z ostatnich sondaży 66% Polaków wciąż nie wie, kim był rotmistrz Pilecki. Chcemy, żeby świadectwo, jakie dał nam swoim życiem dotarło do jak największej liczby odbiorców, dlatego już teraz zachęcamy do przyłączenia się do naszego gdańskiego marszu – dodaje organizator.

Rotmistrz Witold Pilecki zasłynął podczas II Wojny Światowej kiedy to dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu oraz raport o holokauście. Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja. Był Powstańcem Warszawskim, walczył u boku gen. Andersa. Po wojnie tworzył w Polsce komórkę wywiadowczą informującą o działaniach sowieckich. Został złapany przez komunistów, którzy po okrutnych torturach i pokazowym procesie skazali go na karę śmierci. Wyrok na jednym z najbardziej walecznych i oddanych ojczyźnie rotmistrzu wykonano w więzieniu mokotowskim. Pilecki zmarł 25 maja 1948 roku.

Marsz Pileckiego jest starannie przygotowywanym przedsięwzięciem. W zeszłorocznej edycji marszu udział wzięło około 500 osób. Wśród uczestników nie brakowało rodzin z dziećmi czy uczniów Technikum im. Witolda Pileckiego w Przodkowie.

 

Więcej informacji na temat Gdańskiego Marszu Pileckiego uzyskać można na stronie wydarzenia w serwisie Facebook:       https://www.facebook.com/GdanskiMarszPileckiego/

Do zobaczenia 14 maja!

Autor: Małgorzata Cholewińska

Fot: Maria Malinowska

Powiązane posty

Dodaj komentarz