Choroba, która zjada od środka

Czasem w życiu nie zawsze układa się tak jak sami byśmy tego chcieli. Dopadają nas różne choroby- każda choroba oznacza walkę, często długą i bardzo trudną. Dzisiaj skupimy się na jednej z chorób, o której często się zapomina, którą się piętnuje i o której buduje się niezliczoną liczbę mitów.

 

Ten tekst ma na celu uświadomienie Wam tego czym jest ta cała depresja, z czym to się je i jak reagować, mam nadzieję, że nie będzie sytuacji w której Wam się to przyda. 

W minioną niedzielę- 23 lutego- obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. ODWzD ma za zadanie uświadamiać ludzi w zakresie depresji i jednocześnie zachęcać chorych do leczenia. 

Zacznijmy od tego, że o depresji możemy mówić już jako chorobie cywilizacyjnej, ponieważ według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. 

Depresja dotyka ludzi bez względu na płeć, wiek czy to jak nam się żyje. Często rozwija się latami, bardzo dyskretnie- początkowo nie dając po sobie poznać, że to właśnie ona, stopniowo odbierając radość życia i siły do wykonywania codziennych czynności. Często jest też tak, że po osobie, która cierpi na depresję nie widać, żeby miała gorszy dzień- wręcz przeciwnie, jest uśmiechnięta, pomaga innym i nie narzeka na swoje życie. Dopiero gdy zostaje sama ze sobą, ,,maska radości’’, którą nosi każdego dnia rozpada się w pył i człowiek zostaje sam na sam ze swoim smutkiem. Warto zaznaczyć, że w pewnym momencie siły na utrzymywanie tej ,,maski’’ również opadają.

Bywa często tak, że depresja prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi, izolacji czy niezdolności do pracy zarobkowej lub zwyczajnie unikania wychodzenia do szkoły. W najgorszym przypadku może stać się przyczyną samobójstwa, a jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 15-30 lat.

Do charakterystycznego zespołu objawów towarzyszących tej chorobie należą:

zaburzenie koncentracji uwagi, poczucie pogorszenia pamięci,

-zaburzenia snu, najczęściej bezsenność lub ospałość,

-(nie tak często) zmniejszenie lub utrata apetytu,

dobowe wahanie samopoczucia.

Oczywiście nie są to wszystkie objawy, ale te najczęstsze i najbardziej typowe. Nie zapominajmy, że u każdego z nas depresja może rozwijać się w inny sposób (nie zakładam z góry, że ją macie :).

https://www.medicover.pl/

Depresja ma skłonność do nawrotów– niestety, raz wyleczona lubi wracać w najmniej spodziewanym momencie i co najgorsze- często ze zdwojoną siłą. Mimo zapewnień, samemu nie da się uporać z tym widmem, często (nawet minimalnie) podnoszącym na duchu elementem życia takiej osoby jest zwyczajna obecność drugiego człowieka– bez rozmów- po prostu być i wspierać, gdyż nie jest to tak łatwa droga jak mogłoby się wydawać.

Depresja jest czymś, co może zdarzyć się każdemu, ale nie jest słabością, fanaberią czy chwilową emocją lub jak sądzą niektórzy buntem wieku dojrzewania. Tak jak wspomniałam wcześniej to choroba. Taka sama jak grypa, przeziębienie, zapalenie wyrostka itd. Choroby wymagają leczenia i nie ma w tym nic dziwnego, choć ciągle wydaje się nam, że to powód do wstydu. Nie, stanowczo nie. Tymczasem u młodych ludzi depresja może objawiać się w sposób nieoczywisty, np.: poprzez problemy z koncentracją i nauką, poprzez drażliwość i złość a nawet agresję i wrogość czy też wpadanie w rozpacz, z której – wydaje się– nie ma wyjścia.

Nie wiem czy depresji można zapobiec, ale wiem, że można ją leczyć. Osoby zaniepokojone o siebie lub swoich bliskich objawami, które utrzymują się ponad dwa tygodnie, powinny poszukać pomocy. Zgłosić się z problemem do lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej lub do innego pracownika opieki zdrowotnej. Depresję można leczyć za pomocą psychoterapii, leków przeciwdepresyjnych lub obu tych metod jednocześnie. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Stąd też ten tekst- nie pozwólmy dać się pochłonąć tej strasznej zmorze jaką jest depresja.

Depresja jest okropną chorobą, przez którą tracimy siebie i bliskich, nie pozwólmy na to by ,,zjadała’’ coraz więcej osób. Da się ją pokonać- to długi i żmudny proces, ale do osiągnięcia.

Pod żadnym pozorem nie mówcie osobie cierpiącej na depresję, żeby wzięła się w garść- z autopsji wiem, że to nie działa i przygnębia jeszcze bardziej- nie róbcie tego :).

Zastanówcie się jakbyście się czuli, gdybyście z przygnębienia nie mogli się ruszyć z łóżka, ani zjeść ani do pracy ani na uczelnię ani do znajomych- PO PROSTU NIGDZIE. Każdy ruch, każda czynność to wyzwanie nie z tej ziemi, wymagające naprawdę wielkich pokładów energii, pamiętajcie, to nie powód do wstydu– to powód do leczenia, terapii i wsparcia. 

Bądźcie zdrowi!

Poniżej zostawiam ważne kontakty:
  • www.forumprzeciwdepresji.pl – to strona Internetowa, która powstała z myślą o osobach chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Za jej pośrednictwem można uzyskać wiele informacji o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji oraz wykonać test Becka, czyli sprawdzić swoje samopoczucie psychiczne. Na stronie znajdują się także aktualności i szczegółowe informacje dotyczące bieżącej edycji kampanii.
  • numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym 800 70 22 22

    Karolina Skoniecka, PZS Reda 2020

Powiązane posty

Dodaj komentarz