Akademiki UG

Jak każda szkoła wyższa, Uniwersytet Gdański posiada swoje Domy Studenckie, potocznie nazywane akademikami. Obecnie akademików jest 8. Mieszą się one w Sopocie przy ulicy Armii Krajowej (blisko wydziałów Ekonomii i Zarządzania), oraz w Gdańsku przy ulicach Polanki oraz Macierzy szkolnej (blisko kampusu na Oliwie), przy ulicy Do studzienki (blisko Politechniki Gdańskiej), przy ulicy Podwale podmiejskie (okolice śródmieścia) oraz przy ulicy Chodkiewicza (Brzeźno). Ponadto jest dom studencki przy ulicy Bitwy pod Płowcami w Sopocie, jednakże w tym roku jest on w remoncie. Łączna liczba miejsc w domach studenckich wynosi 1508.

Wnioski o przyznanie miejsca w akademiku na rok akademicki należy składać w swoim dziekanacie na zasadach i w terminach określonych przez wydziałową komisję stypendialną. Do wniosku należy także dołączyć zaświadczenie o dochodach za rok ubiegły (swoich oraz dochodach członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym). W przypadku nieotrzymania miejsca w akademiku, można złożyć wniosek do Odwoławczej Komisji Stypendialnej o przyznanie miejsca z puli ogólnouczelnianej. We wszystkich domach studenckich UG uzyskać można również dostęp do Internetu. Aby uzyskać dostęp należy złożyć wniosek o dostęp do Internetu o czym więcej na poniższej stronie.

Dom Studencki numer 4 przy Kampusie Oliwa.

O głos poprosiłem Konrada Peciaka, długoletniego mieszkańca Domów Studenckich nr 6 i nr 10:

„UG posiada obecnie 8 Domów Studenckich. Każdy z Ds-ów cechuje się swoja specyfiką, lokalizacją, wyposażeniem. Domy studenckie UG różnią się między sobą standardem oraz atrakcyjnością lokalizacji, co zazwyczaj widoczne jest w wysokości opłat za miejsce w akademiku. W akademikach zapewnione są także wszystkie niezbędne do normalnego funkcjonowania i mieszkania w przyzwoitych warunkach elementy takie, jak kuchnie, pralnie, suszarnie, pokoje cichej nauki czy Internet stacjonarny. Nie najgorszy standard wyposażenia akademików wraz z zazwyczaj dogodną lokalizacją oraz dużą liczbą atrakcyjnych dla studenta miejsc w pobliżu, a także stosunkowo niskimi opłatami stanowi, że akademiki UG są dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla studentów naszej uczelni. W zestawieniu najważniejszych czynników tj.: ceny, lokalizacji i warunków bytowych akademiki naszego uniwersytetu oceniać można dość pozytywnie i jest to na pewno opcja warta do rozważenia dla studentów UG, którzy są gotowi na mieszkanie wraz z wieloma innymi studentami w jednym miejscu oraz do dzielenia pokoju z co najmniej jedną inną osobą. Sporym minusem Ds-ów UG jest z całą pewnością niewielka liczba miejsc w akademikach (1508 na ok. 27 000 studentów UG). Braki miejsc często skutkują tym, że studenci składający wnioski do Wydziałowych komisji nie otrzymują ich w pierwszym terminie i mogą jedynie szukać stancji, często mając na to bardzo mało czasu, albo czekać do ok. 10 października na decyzje odwoławczej komisji stypendialnej, która może im przyznać miejsce z puli rezerwowej.”

Ceny za miejsce w pokoju 2-osobowym wahają się od 355 do 440 zł, z kolei ceny pokojów 1-osobowych to od 440 do 475 zł w zależności od tego w jakim akademiku zostanie przydzielone nam miejsce. https://ug.edu.pl/uniwersytet/uslugi_it/internet_w_akademikach_i_hotelach_asystenckich

Dom Studencki numer 10 przy Kampusie Oliwa.

W sprawach dotyczących przyznania miejsca w akademiku należy kontaktować się ze swoim dziekanatem, natomiast w sprawie samego zakwaterowania z administracją właściwego domu studenckiego (w sprawach nagłych także z recepcją).

Więcej informacji można znaleźć na poniższych stronach:
https://ug.edu.pl/studenci/studia_i_i_ii_stopnia_oraz_jednolite_magisterskie/sprawy_socjalne/akademiki

https://ug.edu.pl/studenci/studia_i_i_ii_stopnia_oraz_jednolite_magisterskie/sprawy_socjalne/akademiki/zasady_przyznawania_miejsc

Powiązane posty

Dodaj komentarz